Eda

Now I´m Here Exotic Lunas „U“ 07.05.2013 – 14.04.2021

Český šampion práce (lovecký výkon)

Český šampion

ANKA CUP – Pracovní pes 2015, 16 a 17

MOUNTFIELD CUP – Pracovní pes 2018 a 19

Flat coated retriever, kterému říkáme Eda byl přivezený z Dánska. Jeho mateřská chovatelská stanice Exotic Lunas nepatří mezi velké a vyhlášené stanice, je zaměřená na multipurpose psy. Majitelé Susanne a Brian Amhøj jsou velmi vstřícní a dosud s nimi udržujeme přátelské kontakty.

Now I´m Here Exotic Lunas „U“

Eda byl i úspěšný krycí pes, jeho potomci se uplatňují výstavně i pracovně. Byl to mohutnější a pracovně velmi nadšený pes s milou, přítulnou a ovladatelnou povahou. Eda fungoval také jako „napravovatel“ psích vztahů. U několika bázlivých psů se nám, vlastně Edovi, podařilo odbourat jejich bázlivost a nedůvěru k ostatním psům. Nebyl agresívní, konflikty řešil diplomaticky. Jen jako příklad: občas na vycházce potkáme sousedku s raslíkem (jack russell teriér) Fredym. Jednou po Edovi nečekaně Fredy vyjel a Eda ho prostě zalehl. Asi za minutu se Eda lehce nadzvedl a když zjistil, že to stvoření pod ním se ještě pořád agresívně mele, zalehl ho na další minutu. Pak vstal, Fredy spořádaně vylezl, uctivě Edovi olízl čumák a odklusal. Od té doby byli zase kámoši. Ovšem největší díl práce Eda odvedl na socializaci našeho dalšího psa Diziho.

 Pravidelně jsme s Edou chodili na hony na kachny a bažanty. Jeho pracovní kvality dokazuje zisk pěti titulů Pracovní pes roku v rámci Anka Cupu (2015-2017) a následně Montfield Cupu (2018-2019).

Eda byl náš kamarád a parťák, když jsme cvičili mladé psy, fungoval jako „pan profesor“, který omladině ukázal, jak mají vypadat jednotlivé disciplíny. Ideální byl na „rozběhání“ maďochů při slídění v rákosí nebo stařině. Eda byl jasným důkazem toho, že pes se nejlépe učí od psa kopírováním. Místo platby za krytí jsme si v roce 2019 nechali jeho syna, malého Matesa (Akahata Mariel´s Miracle), s Edou vytvořili jedinečnou pracovní dvojku, během procházek se od Edy Mates nehnul, opakoval prakticky vše, co Eda prováděl. Eda se hrozně rád vyvaloval na zahradě a pochrupoval na sluníčku, ale stačilo zachrastit vodítkem a byl z něj malý ďáblík, hrozně natěšený na jakoukoliv práci. Během vycházek, pokud nebylo zamrzlo, zajel do každé vody a stylem „plavu si, ani nevím jak“ byl schopný relaxovat a honit po hladině vodoměrky.

Odkaz na chovnou knihu

Flat Coated Retriever, černý pes importovaný z Dánska, nese hnědou barvu (po matce)

Zdraví:DKK negativní (A/A)
 DLK negativní (0/0)
 Patella negativní (0/0)
 Vyhodnotil MVDr. Šebek
  
 Oči negativní včetně gonioskopie (prosté všech dědičných vad)
 Vyhodnotila MVDr. Míková