Grace

Hanet z Kolbyho vršku *04.05.2020

Grace je dalším přírůstkem do naší čtyřnohé smečky. Abychom předešli případným útokům pošahaných aktivistů, kteří by nás mohli napadat kvůli rasové a genderové nevyváženosti smečky, rozhodli jsme se pořídit zlatou goldení holčičku. Volba byla naprosto jednoznačná, preferujeme aktivní a pracovně nadané psy, ostatně kdo má pracovně využívané flety a zná naše kluky, ví, o čem píšu. Odchovy Z Kolbyho vršku jsou po pracovní a exteriérové stránce přesně to, co jsme chtěli, jedná se vynikající zlatou pracovní linii, která je neustále v kontaktu se zvěří, dokonce si dovede poradit i se škodnou v bažantnici, případně dosledem spárkaté zvěře (daněk, srnčí, divočák). V chovné linii jsou i hlasiči.

Hanet z Kolbyho vršku (10.1.21)

Naše zlatíčko patří mezi velice temperamentní fenky, nedovedu si představit, že by ji měl někdo jen jako mazlíka v bytě. Potřebuje hodně intenzivní výcvik a pohyb. Už jako štěně byla velice talentovaná, své první aporty nosila prakticky na první procházce, kdy jsme si ji přivezli domů. Velice brzy jsme s ní proto začali cvičit se zvěří, je poznat, že „to má v genech“, od prvního kontaktu s bažantí slepičkou ji brala krásně na plnou mordu, bez mačkání a ochotně odevzdala do ruky bez přetahování a chňapání po kusu. Při našem výcviku „škola hrou“ zvládla v půl roce náročnější vlečky, vyhledávání a aporty z vody, marking.

Grace s Matesem v bažantnici (11.12.21)

Z Grace se nám vyloupla velice líbivá, příjemná a hlavně pracovitá zlatá holčička. Je sice poněkud drobnější, což vynikne hlavně při srovnání s našimi flety, kteří jsou mohutnější. Ale jako správná ženská si je dokáže velice rychle srovnat.

Je hlavní iniciátorkou rozličných zahradních lumpáren, ale málokdy je přistižená, takže tíha viny většinou skončí na fletech. Když psům já nebo Zdeněk spíláme (čerstvě přesazené nebo ohryzané keře, nově vybudovaná stanice metra někde na zahradě či jiný architektonický skvost) ihned se k nám, dvounožcům, přidá a káraného vyštěká, případně se mu pověsí na ucho nebo krk. Jen jsem zatím nerozklíčovala, co jim tím říká. Mám na to dvě verze:

1) Já ti to říkala, že to nemáš dělat!!!

2) To máš za to, ty blbečku, že jsi se nechal nachytat s hlínou na čenichu. Pečlivě olízat, než přijdou domů, jsem řekla, olízat!!!

Na rozdíl od našich černých kluků je hodně přemýšlivější, snaží se různé situace řešit hlavou, pak nohama a mordou „na jednu dobrou“. Na podzim jsem ji plně zapojila do lovecké praxe, kde se velice osvědčila. S každým dalším honem nabírala zkušenosti a kondici, myslím, že své domovské chovatelské stanici „Z Kolbyho vršku“ ostudu rozhodně dělat nebude. Pro letošní rok 2022 s ní plánuji odejít všestranky.

Je velice přítulná k dětem, není tak hrr jako fleti. Naše vnoučata ji milují a myslím, že během letních prázdnin jim bude dělat nerozlučnou parťačku při toulkách po okolí.

Kamarádi od mala (15.7.20)