Dizi

Dynamic Force Black Avatar *10.06.2015

Český šampion

Chovný pes

Je další pes z naší fletí rodiny, říkáme mu Dizi. Dostal se k nám v roce a půl. Procházeli jsme hodně těžkým obdobím, kdy jsme přišli o Blekýse (Blackberry Tercius) a nutně jsme k Edovi potřebovali druhého psa. Když jsme se byli v létě podívat u manželů Kĺučkových (CHS Black Avatar) na Edova štěňata, Zdeňkovi se Dizi, tehdy roční pes, moc líbil. Vrátila ho Kĺučkovým první majitelka, která přestala zvládat péči o dva psy a mladšího vrátila do chovatelské stanice. Vzít jsme si ho tehdy nemohli. Za půl roku byla situace jiná, na Silvestra jsme si Diziho přivezli domů. Ale nebyl to ten radostný, šťastný a milý pes, kterého jsem viděli v létě. Jeho další majitel, bodejť by mu kuna vejce vypila, si ho vzal na údajně asistenční výcvik. Diziho vrátil jako naprosto vystresovaného, bázlivého a vyhublého, bez základních potřebných návyků, poslušnosti a ovladatelnosti. Prý s ním prováděl pokus o slepecký výcvik. S energickým, divokým a rok a půl starým psem!!! Dopadlo to logicky fiaskem. Netuším, jakým způsobem Diziho výcvik probíhal, ale v době, kdy se k nám Dizi dostal, obejmula jsem mu prsty pas, lezla z něj žebra a stačilo zvednout ruku a okamžitě se chudák stáhnul do sebe, roztřepal se a přestal komunikovat. Nám i Edovi (se kterým si na první pokus vjeli do kožichů) trvala jeho socializace hodně dlouho. Dnes spávají na jedné valné hromadě.

Dynamic Force Black Avatar *10.06.2015

Dizi je povahově v současné době velmi příjemný pes. Až neuvěřitelně tolerantní k ostatním členům smečky, hodně honiček a hrátek vyprovokuje on. Špatnou zkušenost s lidmi, spíš jedním člověkem, musel pravděpodobně úplně vytěsnit z palice, na jeho dnešním vztahu k lidem se to nijak negativně nepodepsalo. Miluje děti. Od naší drobotiny si nechá provádět neuvěřitelné věci. Eda s Matesem se zvednou a odejdou, když toho mají dost, Dizi trpělivě snáší i pokusy o osedlání, nechá ze sebe dělat polštář nebo prolízačku. Jedinou jeho obranou je obvykle pokus o vylízání drobotiny z povrchu zemského. Proto jsem se s ním rozhodla absolvovat kurz canisterapie, který zvládl na výbornou.

Pracovně je to výjimečně natěšený pes s vynikajícím nosem. Klubové podzimní zkoušky došel v první ceně, ale rozhodla jsem se s ním věnovat spíše lovecké praxi než zkouškové kariéře. Ideálním startem sezóny jsou hony na kachny, voda ho brzdí. Dokáže plavat na vodě po dobu celého honu, tahá z vody kachnu za kachnou a za kachnami se i potápí. Během dohledávek je schopný prolítat i husté rákosí, do kterého jiní psi odmítli vlézt. Hony na ostatní drobnou jsou pak už jen třešničkou na dortu. Jak říkal kamarád – je to pes na jaderný pohon, dělá čest svému jménu.

Výstavně je to úspěšný pes, je šampionem ČR. Ale protože nás výstavy příliš nebaví, není Dizi výstavně příliš vidět. Asi je to škoda, ale my se raději věnujeme jiným aktivitám.

Po několika dotazech na chovnost jsme se rozhodli Diziho v pěti letech uchovnit. Měli jsme docela obavu z rentgenů, které jsme nechali zhotovit v jeho pěti letech. MVDr. Vlček (veterinární klinika Vltava, České Budějovice) mu složil poklonu, protože v tomto věku má Dizi kyčle i lokty naprosto v pořádku. Tím pádem je genetický předpoklad kvalitního pohybového aparátu i ve vyšším věku u potenciálních potomků, i v případě, že budou hodně pohybově aktivní. Další potěšující zprávou je výsledek Genomie, Dizi nese hnědý gen, ale nenese žlutý. Co na něj požalovat? Každý chválí své psy do nebes. Já moc nemám co, snad jen to, že rád štěká na pošťačku a roznašeče reklam. 

Flat Coated Retriever, černý pes importovaný ze Slovenska, nese hnědou barvu (po otci – B/bs) a nenese žlutou (Genomia – E/E)
Zdraví:DKK negativní (A/A)
 DLK negativní (0/0)
 Patella negativní (0/0)
 Vyhodnotil MVDr. Vlček
 Oči negativní včetně gonioskopie (prosté všech dědičných vad)
 Vyhodnotila MVDr. Mošťková