XI. ročník Poháru Světa myslivosti – Kosičky (10. 08. 2014)

Protože se nám před dvěma lety tyto zkoušky velmi líbily a v loňském roce nám to časově nevyšlo, rozhodli jsme se, že letos nevynecháme.

Já jsem vedla Edu, byla jsem moc zvědavá, jak obstojí v náročném terénu a konkurenci, no a hlavně na dvoudenních zkouškách, kdy bude nocovat mimo domov. Blekýs nastoupil se Zdendou, po prvních úspěších se zdá, že jim to spolu slušně šlape.

První den probíhaly KPZ, Eda docela pokazil marking, takže došel ve druhé ceně, ale jinak za celkem vražedného vedra pracoval velice spolehlivě. Rozhodčím se sice úplně nelíbila jeho chůze u nohy, ale na tak náročný terén a Edovu nezkušenost jsem byla s trojkou víc než spokojená. Šli jsme kolem rákosí a pod nohama se nám hemžily myši a poskakovaly žáby. Celou dobu jsem se modlila, aby Edu nepopadla hravá nálada. Další trojku dostal při slídění, kdy sice proslídil celý prostor, tedy opravdu proslídil s nosem u země, ale rozhodčím se zdálo, že slídil málo radostně. No bodejť, když od poloviny slídění věděl, že ta potvora opeřená je vepředu a já ho jen brzdím! Takže celkový zisk 173 bodů je na Edu dost dobrý.

Blekýs se Zdendou si bohužel vysloužili dvojku ze slídění. Blekýs je rarach, kterého je těžké srovnat a udržet v prostoru slídění, když ví, že tam nic není, prostor má nízkou trávu, jde ho lehce i přehlédnout a kus cítil na ještě větší vzdálenost než Eda. Jsou to jeho zkušenosti z honů, kdy po něm chceme pracovat samostatně v terénu a ne poskakovat po posečené louce. Verdikt rozhodčích byl nemilosrdný – 2 a ještě 3 za poslušnost a ovladatelnost, tím pádem druhá cena také. Navíc ještě kluci dostali dvojku za vodění, Blekýsovi se rojily tlapky. Po krásných předchozích úspěších musel jednou přijít útlum.

V neděli jsme pokračovali SZVP, Eda si mě vychutnal při handlingu. Upřeně ze břehu koukal na pravou kachnu, já ho pro ni poslala, a ten holomek si to ve vodě rozmyslel. Až na můj hlasově-silový podnět (že by ho otočila tlaková vlna?), se otočil a kachny přinesl ve správném pořadí. Marking byl sice o něco lepší, ale ne dokonalý a rozhodčí jeho výkon ocenili spravedlivě trojkou. Naštěstí jedinou. Edovi se vodní práce líbí a došel se 132 body s titulem res.CACT za Blekýsem. Kluci byli zase penalizováni za vodění, tentokrát hodně přísnou trojkou. Ale zisk 134 bodů jim přinesl titul CACT.

Chtěla bych moc poděkovat našim kamarádům za příjemně strávený víkend, Libušce Štorkové, že mě vzala v neděli pod ochranná křídla, spíš do auta, protože jsme byli se Zdendou každý v jiné skupině, Janě Prašivkové za příjemně strávený čas mezi zkouškami a večerní posezení. A určitě manželům Šímovým za milé poklábosení. Pořadatelům akce se tyhle zkoušky povedly, považuji je za jedny z lepších, i když se nám nedařilo podle našich představ.

Hlavní úkol byl splněn – Eda se dokáže vypořádat i s dvoudenními náročnými zkouškami. Předposlední disciplínou byla práce v rákosí, kdy rákosí prošmejdil zodpovědně a do hloubky. A u závěrečné disciplíny – klidu na stanovišti jsme stáli vedle velice neklidného křepeláka. S Edou to ani nehnulo, ke konci si dokonce lehnul. Myslím, že začneme trénovat na vyšší zkoušky.

Jolana