VIII. MSR Zlín (05.10.2014)

MSR jsou prestižní nominační zkoušky. V loňském roce se mi podařilo dojít s Blekýsem s pěkným výsledkem MVZPR v Třeboni, terény v Cepu mu svou náročností vyhovují. Nejen že se Blekýs nominoval na MSR, ale splnil tím i podmínky pro získání titulu „Český šampion práce“.

Současně s tím se podařilo postoupit i dalším flatům z CHS Tercius, Ginny (Art´s Ginny), Elísovi (Bedivere) a Derči (Cinderella), tak jsme byli zvědaví, jak se naše černá čtyřka popere se záludnostmi těchto vrcholových zkoušek.

Bohužel jsem se nemohla účastnit prvního dne MSR, tak moje povinnosti vůdce přebral Zdenda. Nejsou sice dokonale a stoprocentně sladěná dvojka i když některé předchozí úspěchy napovídaly, že by se jim mohlo dařit velmi slušně.

V loňském roce se na zdejších terénech pořádaly ZPR, které spousta lidí nehodnotila příliš kladně, tak jsem byla hodně zvědavá, jak se s tímhle faktem srovnají pořadatelé na prestižní soutěži.

MSR BarvaPo prvním dnu si Blekýs se Zdendou vedli docela slušně, měli za sebou disciplíny v lese. Blekýs byl dokonce chválený za práci na podbarvené stopě spárkaté. Velkou slabinou obou kluků je vodění, projevilo se to známkou 2, která ovšem nebyla limitní.

Druhý den jsem raději jela s druhou částí naší Terciusové výpravy, měla jsem s sebou na zkušenou i Edu a nechtěla jsem případně Blekýse rozptylovat. Na handlingu na vodě Blekýs zaměnil, kachny byly hozené prakticky za sebou. Golden Phillip Mrkvových, který chodí do vody daleko razantněji, na bližší kachnu, pro kterou se mělo jít jako pro druhou, prakticky doskočil. Ale i tak 3 byla docela slušná známka, tato disciplína byla v sobotu díky silnému větru pro hodně psů lámáním chleba.

MSR PoleZlomovou disciplínou pro kluky, která je sundala do druhé ceny, bylo slídění s dohledávkou, se kterou Blekýs obvykle problémy nemá. Je to zkušený pes, protřelý hony, proto mu nedělají problémy náročné terény, kde musí opravdu pracovat. Slídění v přehledném terénu a navíc proti větru považuje za zbytečnou buzeraci a šikanu, která je pod jeho psí úroveň a které se účastní pouze s krajním odporem, případně pod velice, opravdu velice nekompromisními povely, které pokazily klukům celkové hodnocení. Takže vyfasovali 2 za slídění a bohužel i za poslušnost a ovladatelnost. Škoda.

Celkově na mě letošní ročník MSR, pořádaný RK, působil docela kladně. Pořadatelé odvedli obrovský kus ani ne tak práce jako dřiny, a bylo poznat, že mají vše připravené do sebemenších detailů. Většinou byly terény prvotřídní, o vhodnosti jiných nejsem úplně přesvědčená, že byly dostatečně reprezentativní na vrcholové zkoušky. Výroky některých rozhodčích mě celkem překvapily, ani ne tak známkami, jako spíš kritikou po provedení disciplíny, když nebyly předem přesně specifikované nadstandardní požadavky rozhodčích. Nás se to sice netýkalo, všem bylo měřeno stejně, ale celkový dojem byl hodně rozpačitý. Negativně se to podepsalo například u následování, nemyslím, že by to měla být kritická disciplína pro špičkové psy, kteří se nominovali na MSR.

Velice blahopřejeme všem, kterým se podařilo úspěšně letošní ročník MSR zdolat. Je za tímto výkonem obrovský kus dřiny, proto bych ráda povzbudila i ty, kterým se nedařilo úplně dle jejich představ, na takto prestižní nominační soutěži je to také i o kusu štěstí, které tentokrát bylo nakloněné jinam.

Naším největším přáním bylo, aby se podařilo dovést Evě Žampachové zdárně do cíle Elíse. Jeho 3. Místo, I. cena a titul CACT znamenají zisk titulu „Český šampion práce“. Pro Evu to znamená, že k tomuto titulu dovedla už třetího psa.

Gratulace patří i Pavlovi s Ginny za páté místo v II. ceně a Evě s Derčou za třinácté místo ve III. ceně. Bohužel pět psů neobstálo nebo jejich vůdci odstoupili.

Příští rok by se mělo IX. MSR konat na Libavé a Potštátě, v místech, kde se koná SM Derby KCHLS, uvidíme, jak se bude dařit tam, pokud se budeme nominovat.

Jolana

(foto: Jana a Filip Orsavovi)