Podzimní zkoušky retrieverů – Dobříš – Vacíkov (21.09.2014)

Přijali jsme pozvání na PZ ve Vacíkově, o kterých jsme slyšeli jen to nejlepší. Velice nás překvapila účast 24 psů po celkem vlažné sezóně, kdy se nedařilo i na prestižních zkouškách naplnit startovní pole. Zkoušky se konaly v krásném prostředí kolem místního loveckého zámečku, rozhodčí byli ostří jako břitvy, ale velmi korektní a spravedliví.

Eda mě celkem vyděsil svými výkony na vlečkách, je pravda, že jsme neměli poslední tři týdny na cvičení čas a díky tomu se naplno projevila Edova nezkušenost. Začínali jsme vlečkou srstnaté, která Edovi nikdy nedělala problémy, ale byl nesoustředěný a až na třetí nasazení vlečku vypracoval, a jen díky jeho rychlým tlapkám stihl předat v časovém limitu na 4. „Svatá trojice“, což je přinášení kachny z hluboké vody, vodění psa a marking Eda ustál v pohodě a s pochvalou. Slídění s dohledávkou byla disciplína, na které se lámal pro většinu účastníků chleba. Eda je velmi dobře ovladatelný a poslušný, velice ochotně a svižně prohledával celý prostor, kam jsem jej poslala. Ke konci slídění bylo vidět, že do nosu natáhl pach bažanta a dost nelibě nesl, že jsem ho poslala jinam. Bohužel se nám to skoro vymstilo při dohledávce, myslel si, že to, co cítil, není ono, když jsem mu hned nedovolila pro bažanta jít. Nakonec si dal říct a bažanta popadl a přinesl, ale zbytečně ztratil spoustu času hledáním jiného kusu, než o kterém věděl. Ale i tak byl moc chválený za krásnou práci při slídění. Vlečka pernaté byla zase hororová. Tedy pro mě. Už jsem nás viděla venku. Poprvé Eda uhnul z dráhy, vlečky byly přetahované, prý to na stejném místě udělali i jiní psi, protože tam přeběhlo srnčí. Když jsem ho chtěla přivolat na druhé nasazení, postavil si hlavu a začal lítat po louce. Bylo poznat, že je hodně unavený a už ho ty protivné zkoušky nebaví. Nakonec se mi podařilo ho přivolat a správně nasadit. Bažanta popadl a přinesl, zase mu 4 zachránily rychlé tlapky. Rozhodčí se rozhodli, že nám ale sníží známku z poslušnosti a ovladatelnosti, která se pak zprůměrovala na 3.

Na plný počet nedošel ani jeden pes, vítěz měl 3 ze slídění, takže Edovi uteklo vítězství o jediný bod. Ale po jeho výkonu na vlečkách by to bylo vítězství značně rozpačité. Hodně psů i vůdců bylo poměrně nezkušených, v první ceně došli pouze 4 psi.

Celkově hodnotím PZ ve Vacíkově jako nejkrásnější zkoušky, které jsme letos absolvovali. Byly přísně ale korektně hodnocené, v krásném prostředí a se slušnou konkurencí. Zpracování výsledků bylo díky výpočetní technice velmi rychle hotové, takže vyhlášení výsledků bylo příjemně brzy. Čekala nás hodně dlouhá cesta domů, takže oceňuji i tohle velmi pozitivně.

Jolana