Matýskovy OVVR v Babicích (24.05. 2020)

V neděli 24. 5. 2020 pořádala paní Soňa Sehnalíková ve velice příjemných terénech v Babicích u Šternberka OVVR, neboli Ověření vrozených vlastností retrieverů. Jedná se bonitaci psů, ověřuje se chování psa po výstřelu, nos, aport v terénu a z vody, vodění, ochota k práci na vodě, kontakt s vůdcem a vrozená chuť k práci. Bonitace se účastní převážně mladí psi, takže o překvapení a komické situace, vzhledem k nezkušenosti psů a některých začínajících vůdců, nebývá nouze. Je to od nás docela kousek, tak jsem se rozhodla vyrazit s naším Matesem. Je to sice třeštiprdlo, ostatně jako každý roční fletík, ale je docela šikovný a práce ho náramně baví. Edova krev se nezapře. Jen doufám, že nebude vyvádět takové vylomeniny, jako v začátcích své kariéry jeho táta.

Počasí nám docela přálo, v sobotu doslova lilo celý den, naštěstí jsme se v neděli probudili do vypršena. Sešlo se třináct pejsků s dvanácti vůdci, takže účast byla docela hojná. Jediná protivnější věc bylo, že stále přetrvávala karanténní opatření, takže roušky a odstupy. Naštěstí to neplatilo pro psy. Všichni psí účastníci byli moc šikovní, disciplíny zvládali velmi slušně, bohužel zasáhla i vyšší moc v podobě dvou hodně zvědavých labutí, které pokazily jednomu z účastníků práci na vodě. Někteří vůdci zvolili místo aportu dummy zvěř. My s Matesem zůstali u dumíků, svou zvěř jsem na OVVR nebrala a ta, která pak byla k dispozici, byla už hodně „použitá“. Nechtěla jsem, aby nezkušený Mates použil svou samaritánskou taktiku, zkusit aplikovat psí první pomoc – intenzivním olizováním kus oživit.

Musím Matese pochválit, byl moc šikovný, všechny disciplíny zvládnul s fletí dravostí, svou zvědavost a sklony všechno prozkoumat, ovládnul i při vodění. OVVR dokončil na plný počet bodů a s pochvalou za šikovnost. Příští týden nás čekají zkoušky z vodní práce ve Švábenicích. Budu Matesovi i sobě hodně držet pěsti, abychom alespoň došli. Začali jsme dobře, snad nám to vydrží. Jolana