Jak si Eda pos… Derby (13.08.2017)

A to tentokrát doslova. Musím ale začít od začátku.

Naše skupinaO víkendu 12.-13.8. se v Kokorách, kousek od Přerova, konalo 5. Severomoravské derby retrieverů. Díky kolizi termínu s dalšími zkouškami musel být omezen počet startujících na 18, ale i tak byla konkurence silná, včetně účasti ze zahraničí. Prostě nebyli v dosahu další volní rozhodčí. Terény byly vybrány náročné, aby každý musel sáhnout hluboko do svých schopností a ukázat, co umí. Rozhodčím to usnadní práci a výsledek je pak objektivnější. Počasí se po několika týdnech veder umoudřilo, před víkendem zapršelo a teploty klesly na snesitelné hodnoty.

Čekání na vlečkuV sobotu nás čekaly podzimní zkoušky. Naše skupina začínala vlečkami pernaté a srstnaté, což bylo jediné stanoviště, kam se dojíždělo auty. Vzhledem ke tvaru terénu, kde se nebylo možné ani při maximální snaze úplně schovat, jsem měl trochu strach, aby Eda nešel pozdravit a očuchat rozhodčího, ale v obou případech vše dobře dopadlo. Po střídání následovalo slídění, dohledávka a vodění. Zarostlá louka se některým psům moc nelíbila a stálo je to nějaké body. Celkem tu padly i tři nuly při dohledávce. Eda předvedl pěknou práci a připsal si další čtverky na své konto do soudcovské tabulky. Posledním sobotním pracovištěm bylo přinášení kachny z hluboké vody a aport v terénu. Eda nezaváhal ani tady a dokončil zkoušky s plným počtem bodů. To se povedlo i dalším třem psům, takže nás po výborném obědě čekal rozstřel o první čtyři místa a zároveň tituly mezi flaty a labradory. Rozhodoval tedy aport v terénu. Edovi se v rozstřelech obvykle daří a nezklamal ani tentokrát. Sice neběžel tak rychle, jak to obvykle dělá, ale zato běžel přesně a výsledný čas byl nejlepší. To znamenalo vítězství v podzimních zkouškách a titul CACT.

Provinilý výraz po vodění Neděle byla ve znamení klubových zkoušek z vodní práce. Začínali jsme na vodě naváděním na dvě kachny. Bez potíží ve čtyřkách. Aport v terénu byl umístěn v kopci a když se Eda vracel s kusem v mordě tak snad brzdil i ušima, aby mě nepřeběhl. Nakonec to zvládl a byly to další čtverky. Následující slídění v rákosí opět bralo některým psům body. Pro Edu je to však jeho parádní disciplína a jezdil rákosím jak tank. Pak to ale přišlo. Eda už měl v sobotu trochu průjem a v neděli se to zhoršovalo. Když jsme nastupovali na další disciplínu, vodění psa, byla na Edovi vidět nervozita a bylo jasné, že si hledá místo, kde si uleví. Nahrbil se za nejbližším keřem a na několikátý pokus se mu TO zadařilo. Nějak jsme nakonec došli, ale bylo jasné, že musí přijít penalizace. Je to smutný pocit, ale přírodě se poručit nedá. Nemohl jsem se zlobit ani na Edu ani na rozhodčí, byla z toho dvojka a tím i druhá cena. Pochvala od rozhodčího, že se Eda zachoval jako gentleman a v těžké chvilce se decentně uchýlil za keř, byla slabou útěchou. Poslední pracoviště s dohledávkou kachny v rákosí jsme zvládli ve výborném čase opět se čtverkama. Vodky končily jako vždy klidem na stanovišti a pro nás další čtverkou. Takže nebýt té momentální indispozice při vodění, byl by to další rozstřel s velkou nadějí na celkového vítěze derby. Stačilo by třetí místo v rozstřelu… Ale na kdyby se nehraje, proto 10. místo ve II. ceně a celkově v derby pátí.

Podzimní zkoušky 1. místo CACTNa závěr chci pogratulovat vítězům, dalším kolegům poděkovat za příjemnou společnost a rozhodčím za korektní posuzování. V neposlední řadě musím ocenit místní myslivecký spolek Hradisko Kokory, které umožnilo uspořádání zkoušek ve své honitbě, poskytlo příjemné zázemí a vynikající kuchyni.