III. Severomoravské Derby (26.07.2015)

Abych se přiznala, jsem moc ráda, že je akce za námi.

Letos jsem neměla moc času věnovat se psímu výcviku, poslední zbytky volného času jsme s manželem věnovali přípravě III. Severomoravského Derby. Ani se mi nechce věřit, že letos máme za sebou už třetí ročník a že jsme všechno zvládli.

Terény na Heřmánkách patří k těm náročnějším, díky tomu, že se nachází v pásmu vojenského újezdu Libavá, který není zpřístupněný veřejnosti, je zde nezvyklý klid a nádherná příroda. Možná právě tohle se stalo velkým lákadlem pro všechny přihlášené. Můj názor, že výkony psů mají třídit terény, nikoli subjektivní pocity rozhodčích, pro tuto lokalitu platí téměř na 100%.

Bylo přihlášeno celkem 18 účastníků, kteří byli rozdělení do 3 skupin. Na sobotu byly naplánovány Klubové podzimní zkoušky, které jsou pro psy náročnější a hlavně časově delší. V neděli proběhla druhá část – Klubové zkoušky z vodní práce.

V sobotu jsem tedy vyrazila s Edou na „podzimky“. Od začátku mi bylo jasné, že naše výkony nebudou excelentní, na Edově práci se odrážela moje nervozita, jako ředitelka a organizátorka zkoušek jsem byla skoro pořád myšlenkami úplně jinde. Počasí bylo docela příjemné, ale příšerně foukalo. Eda pracoval celkem spolehlivě a nadšeně až do vlečené pernaté. Vlečku tahal rozhodčí po posečené louce a na konci vlečky se prakticky neschoval, ve světlé košili vytvořil v terénu naprosto hrůzostrašný útvar, který Edu, sledujícího v silném větru dráhu docela přesně, skoro k smrti vyděsil. Dvakrát jsem nebyla schopná chlapečka dotlačit pro kus. Naštěstí před třetím pokusem rozhodčího napadlo se sebrat a poodběhnout za obzor. Eda naposledy vyrazil, a když tam už bubák nebyl, bažanta popadl a pelášil za mnou. I tak se pořád ustrašeně ohlížel, jestli za ním nic nebo nikdo neběží. Srabík. Díky tomu, že jsou vlečky podle nových pravidel hodnoceny daleko přísněji, jeho výkon byl ohodnocený 1. Takže jsme spadli do třetí ceny a šlo se nám daleko klidněji. Kdo nikdy nedostal nulu, jedničku neocení.

Jedna z posledních disciplín byla aport v terénu, Edu jsem bohužel nijak výrazně nezakurtovala, tak mi ten prevít vyrazil bez povelu a schytali jsme další 1.

Podzimní zkoušky Vyhrála Alena Dragounová s Arwi, holky šly na plný počet bodů.

V neděli jsme se probudili do docela chladného rána, ale téměř ideálního retrívřího počasí. Byla jsem sice o chlup klidnější než včera, ale i tak to na mně Eda poznal a lumpačil. Při aportu v terénu sice nevyrazil hned, ale jeho počínání bylo hodnoceno 3, vypadal jako by seděl na pytli blech. Během vodění psa se nahrbil a jak je jeho dobrým zvykem, pak vyrazil jako střela a já ho musela umravnit, takže další 3. A pak jsem mu navádění na 2 kachny pokazila já. Máme nacvičeno, že Edu ve vodě otočím na povel a chodí mi spolehlivě. Tak jsem doufala, že nejdříve poplave pro kachnu, kterou měl před nosem ve vodě, pak pro tu s výstřelem hozenou, která byla podstatně dál a bokem. Ale člověk míní a pes mění. Nepodařilo se mi ho otočit, tak jsme spravedlivě chytli 2 a tím pádem 2. cenu. Musím ovšem Edu pochválit za naprosto ukázkovou práci v rákosí a dohledávku pohozené kachny. Je poznat, že tyto disciplíny ho náramně baví a raději šmejdí terénem, než se nechává buzerovat při opruzdisciplínách, kterými je aport v terénu, vodění nebo na lesních zkouškách odložení.

Co na závěr? Myslím, že se zkoušky vydařily. Z 18 zúčastněných došlo 11 psů, největší problémy měli psi první den s vlečkou srstnaté, kdy byl na konci teplý králík a na vodkách s vyhledáváním kachny v rákosí, první skupina měla situaci hodně složitou, v místě, kam se házela kachna, se občas vyskytuje liška a rákosí je hodně husté. Bohužel neobstáli tři výborní psi a další tři to stálo slušné umístění.

Zkoušky z vodní práce vyhrál Zdenda s Blekýsem v rozstřelu.

Celkově zvítězil Jan Vrána s Flájou, Zdenda s Blekýsem byli celkově třetí, takže splnili podmínky nominace pro Derby 2016. My s Edou byli 10, takže máme co dohánět v Jižních Čechách.

Musím moc a moc poděkovat mým kamarádkám, bez kterých bych akci pořádat nemohla, staraly se naprosto báječně o naše zázemí, mé rodině, bez jejichž podpory bych se akci neodvážila pořádat vůbec. A samozřejmě všem dalším, chlapům z VLS a pplk. Dřímalovi, který nám akci povolil.

Takže snad příští rok znovu!