II. Severomoravské Derby (27. 07. 2014)

II. Severomoravské Derby se konalo 26. – 27. 7. 2014. Po úspěšné premiéře jsme byli požádáni o přípravu a organizaci i letos.

Počasí bylo přívětivější než v loňském roce a navíc byl napuštěný a k dispozici i rybník hned vedle lovecké chaty, takže část disciplín byla přesunuta na něj. Výhodou SM Derby je nesporně fakt, že se nemusí nikam přejíždět auty, i když jsou všechny terény poblíž chaty, místa je dostatek, takže se pracující skupiny nijak neruší.

Sešlo se dvanáct vůdců se psy. První den proběhly Podzimní zkoušky, které jsou delší, proto se zařazují do dvoudenního klání jako první. První den bohužel neobstáli čtyři psi. Dvěma se nepodařilo úspěšně zvládnout slídění s dohledávkou, jednomu marking a jednomu přinášení. Zbytek účastníků předvedl výbornou práci, pole nejvíc protřídila disciplína marking, rozhodčí vybrali velmi těžký a zrádný terén s malou nerovností a trochu vyšší trávou. Blekýse vedl Zdenda, který pomalu přebírá vůdcovské povinnosti, já jsem se plně věnovala Edovi. Bez vážnější chyby prošli jen dva – Blekýs a Eda, v rozstřelu byl Eda přesnější, takže do druhého dne postupoval z prvního místa.

Druhý den nastoupilo jen deset psů, dva před zahájením odstoupili. Do rozstřelu s plným počtem bodů postoupili tři nejlepší, mezi nimi i Blekýs se Zdendou. U Edy se projevila jeho nezkušenost a únava, pro kachnu z hluboké vody vyrazil současně s povelem a navíc se mu zcela nepovedl marking, takže skončil osmý, ale v první ceně. V rozstřelu byl rozhodčími hodnocen jako druhý nejlepší výkon ten Blekýsův .

Celkově se ve II. Ročníku SM Derby umístilo 8 psů. Po součtu umístění na obou zkouškách se stal vítězem II. SM Derby Zdenda s Blekýsem. Oběma moc blahopřeju, Zdenda je vůdcovský nováček a je poznat, že jim to s Blekýsem jde. Eda skončil na skvělém pátém místě, je moc šikovný a myslím, že z něj roste Blekýsovi velmi nebezpečná konkurence.

Na II. SM Derby se sešla skupina zkušených vůdců a dobře připravených psů, až na pár výjimek byly předvedené výkony na hodně vysoké úrovni.

Děkuji všem zúčastněným vůdcům za výbornou přípravu psů a kvalitní výkony. Po oba dny nebyla udělená III. cena, jen dvě II., zbytek psů absolvoval zkoušky v ceně první.

Stejný dík patří i rozhodčím, kteří byli přiměřeně přísní a velmi korektní, v každém případě se velmi zasloužili o to, že se II. Severomoravské Derby zařadilo mezi kladně hodnocené akce.

Obrovské poděkování patří i mé rodině a kamarádkám, které se naprosto vzorně staraly o naše zázemí na chatě a Evě a Pavlovi Žampachovým za nepostradatelnou pomoc při organizaci zkoušek. Bohužel toto Derby nevyšlo Evě s Derčou. Derča se ještě vzpamatovává z rodičovských povinností a hodně ji vykolejil fakt, že zbytek smečky – Ája a Ginny, musely kvůli hárání zůstat doma v Budějovicích. Evi, příště to určitě vyjde!

Jolana