Edovy OVVR (25. 05. 2014)

Měli jsme velkou výhodu, že před OVVR v Třeboni byl i výcvikový tábor, pořádaný Loveckou školou Viribus s Janou Smejkalovou. Sešla se naprosto skvělá parta lidí a šikovných psů, cvičili nejen adepti na OVVR, ale i ti pokročilejší si přišli na své.

Výcvik byl plánovaný tak, že každá skupina cvičila jeden půlden a ta druhá polovina dne byla věnovaná odpočinku a zábavě. Dvoufázový výcvik by byl před zkouškami pro mladé psy velmi náročný a nemuselo by to dopadnout dobře.

Velkým zpestřením výcviku byl Třeboňský pětiboj. Jen málo psů dokázalo s mordou vztyčenou odolat takovým výzvám jako je aport rohlíku, buřtu, slalom mezi piškoty. Překvapivě moc problémy nedělalo přenášení vejce v mordě. Tuhle disciplínu nezvládlo jen pár výtržníků, kteří už dříve přišli na to, že se ta bílá šišatá věc dá jemně zkousnout a vyteče z ní náramná dobrota.

Vlastních OVVR se zúčastnilo 18 psů, hodně mě překvapilo, že nebyl přihlášený ani jeden golden, převládala fletí liga. Bohužel jeden toller nezvládl nástrahy dumíka ve vodě. Pět psů došlo na plný počet bodů. Udělalo nám náramnou radost, že Eda patřil mezi ně.

Byli jsme rozdělení do dvou skupin. Přímo v táboře jsme absolvovali první dvě disciplíny, test povahy a chování po výstřelu, po přesunu na luka za Třeboní jsme se vrhli na další disciplínu – dohledávání jeleních spárků. Pro chůzi na řemeni Lucka vybrala hodně zarostlou cestu mezi poli, Edovi první půlka nevadila, ale při chůzi na volno se rozhodl pro menší samostatnou akci, ale byl pokárán a hned se vrátil na místo a s provinilým výrazem došel zbytek cesty vedle mě v pořádku.

Závěr patří mistrům a dumíku z hluboké vody. Eda vodu miluje, ale nevím, co ho zbrzdilo, že se do vody nevrhnul mohutným skokem. Ale i tak byl jeho aport z hluboké vody svižný, stejně jako má následná akce – rychlé obrání Edy o dumíka. Ten mizera totiž někdy dumíka flusne, aby si mohl v klidu a s práznou hobou vytřepat vodu z kožichu.

Rozhodčími byli Lucie Šeráková a Břetislav Uchytil. Posuzovali velmi dobře a s ohledem na to, že se jedná první krůček psů a vůdců do světa zkoušek.